אבחון עסקי

אבחון עסקי הינו מושג בתחום עולם העסקים, אשר מתאר ומגדיר את ההליכים שעתידים להיות מיושמים עבור כל בית-עסק. אותם תהליכים שנעשים ב אבחון עסקי מטרתם לשפםר, ולהביא לרווחה כלכלית לעסק.
אבחון עסקי מתבצע לרוב לפני ביצוע תוכניות עסקיות ויועצים שונים.
חשוב להבין כי אבחון עסקי מומלץ לבצע במקומות המתמחים בכך, ובעלי ניסיון.
אבחון עסקי הנעשה בצורה נכונה, יאפשר לעסק להינות מיתרונות רבים, כגון ביצוע מחקר כדאיות הארגון, הגדלת מעגל הרווחים שלו, ושיפור התהליכים המתרחשים בזמן נתון, לתהליכים מוצלחים בעתיד.

אבחון ארגוני מתמקד בכמה גורמים עיקריים כיצד מתבצע אבחון עסקי ?

תהליך זה מנוהל בכל רובדי הארגון. במהלך הבדיקה עוברים על כל המחלקות. מרמת הניהול ועד לכספים ולתפעול השוטף. אבחון עסקי יהיה חייב להיות מדוייק ללא תנאים. מכיוון שבסופו של יום אנו נרצה להביט בדו"ח מעודכן ונכון לשם שיפור ביצועים.
למשל, בתחום הניהול – נעשית בדיקה של הפורמט הקייים, וכיצד מתפקדת מחלקת הניהול בחברה. כמובן שגם אם הבעלים עצמו הוא מנהל בכיר או מנכ"ל, התנהגותו העסקית מנוטרת גם כן. גם אם קיימות מחלקות שונות, הקודקודים של כל מחלקה נבדקים אחד לאחד, ומנותחים מבחינת התנהגות מחשבתית, ופעילות בפועל.
בתחום השיווק – נעשה ניתוח מקיף של כל הפעילות השיווקית. נבדקת ההתנהגות בפלטפורמות הקימות, לרבות אינטרנט, וגם כאן ישנה הלימה בין הפעילות המחשבתית לבין היישום בשטח. נבדקת הכדאיות של הנחת המשאבים אשר מושמים בתחום הפרסום והשיווק.

מבחינת תחום התפעול, אבחון עסקי מציג בפני בעל העסק את השתקפות המודל הנוכחי, ואת ניצול המשאבים שישנם . התמונה הברורה הזאת בעצם תעזור לו לדעת היכן יש מקום לשיפור.
בתחום הכספים – נעשית בדיקה כוללת של מערך הכספים בארגון. הבדיקה נעשית כאשר כל הקלפים פרוסים. הסתרה של מידע תפגע בנו בסופו של דבר ולכן יש לשקף את המציאות כדי שהיא תשקף את הפעילויות שאנו נצטרך לבצע לצמצום הוצאות והגדלת הכנסות.

לכן קיימת חשיבות עצומה לאבחון עסקי המבוצע כהלכה. אבחון עסקי מוקפד וטוב יכיל זמן מועט, ולא יגזול את הזמן היקר של בעל העסק או מכון המבצע את האבחון. בנוסף לזה העסק ייהנה מפירותיו של האבחון אם תוצאותיו ברורות ונהירות לבעל-העסק עצמו. הפקת דו"ח אמיתי ונכון שמקיף את כל מעגלי החברה יתרום רבות לעסק.

היכן מומלץ לבצע אבחון עסקי ?

כמובן שכל בעל עסק רוצה את הטוב ביותר עבורו. בכל דבר. גם כאן, בניתוח העסק העכשווי או העתידי שלו, הוא יעדיף מקום מהימן שיידע לשקף את כל היקף הארגון. לכן יש לבחור בקפידה את המקום בו תבצעו את הבדיקה. מומלץ לראות האם מכון ה אבחון עסקי נותן שירותים נוספים.
חשוב מאוד לדעת מי האנשים ומה מומחיותם בתחום. לשם ביצוע אבחון עסקי יש לבחון האם הם יועצים בכירים, כלכלנים, יועצי שיווק?