איך בונים תוכנית עסקית

כדי להבין איך בונים תוכנית עסקית בצורה נכונה, על כל בעל עסק לדעת ולהפנים נושאים חשובים רבים – לפני כן. את רומא לא בנו ביום אחד, וגם לא את העסק שלנו. תוכנית עסקית מתבצעת בסמוך לפתיחת עסק , אך ניתן לבצע אותה בכל סיום שנה, או מחזור כספים.

אז, אם כך, איך בונים תוכנית עסקית ?

תוכנית עסקית הינה מושג הבא לפשט את תהליך יצירת האפיון המדויק של עתיד העסק. לדעת איך בונים תוכנית עסקית זה מקצוע. בניית התוכנית תתחיל קודם כל בניתוח מצב קיים. יש להבין וללמוד את העסק מכף רגל ועד ראש החל משלב הניהול השוטף, והמשך לשלב התפעול הכללי של העובדים והספקים. כמובן שיש לקחת בחשבון גם את הנושא המכירתי, כלומר כיצד מתנהל העסק בהיבט השיווקי? כיצד מנוהל הקמפיין הפרסומי שלו, במידה וקיים.
הנושא החשוב הבא אותו באים לנתח בחשיבה של איך בונים תוכנית עסקית , הוא נושא הכספים. כמו כל בעל עסק, (וכמו כולנו), בסופו של דבר הכל מדובר על כסף. עסק טוב יהיה זה שיצליח להכניס יותר מההוצאות שלו. בבנייה של תוכנית עסקית נעשה ניתוח מעמיק בכל הנוגע להתנהלות הכללית של העסק. ישנה בדיקה מקיפה של ההוצאות, וכמובן של ההכנסות הקיימות.

אם כן, תוכנית עסקית מתבצעת במספר שלבים:

  • אפיון
  • ביצוע מחקר
  • בדיקת נקודות ונושאים החשובים בארגון
  • הצעת מגוון פתרונות אפשריות לעתיד העסק

בסיום הבדיקות הנ"ל ועוד רבות אחרות, מתקבל דו"ח מסודר על מצב הארגון.
איך בונים תוכנית עסקית זו עבודה אם כך המיועדת לאנשי מקצוע. הדו"ח שהתקבל בעצם, מראה תמונה ברורה על המצב כיום ותוך כדי משקף לנו את הפעולות שאנו כבעלי עסקים, נבצע על מנת לשפר ולייעל תהליכי עבודה.
התדפיס הסופי ניתן אח"כ למומחים והם יודעים כיצד לשפר את התהליך.

מה עוזר לנו לדעת איך בונים תוכנית עסקית ?

בנייה של התוכנית נותנת לנו מספר יתרונות משמעותיים:

  • תמונה כללית של מצב העסק. אם בעל העסק חש בלבלול רב וחוסר מודעות למה שהולך סביבו, הידיעה איך בונים תוכנית עסקית בצורה טובה, תעזור לו להבין את המעגל הנוכחי של ארגונו.
  • מיצוב ומיתוג העסק מול גורמים חיצוניים, מתחרים, שותפים וכו' …
  • מידע עדכני בנוגע לעבודה פנים ארגונית מול הגורמים השוטפים בעסק – מידע שכזה יעזור לבעל העסק להבין כיצד הוא מתנהל מול הספקים שלו, העובדים שלו, ובמה הוא חלש וחזק
  • מתן חבילת פתרונות אפשריים, לשיפור הפעילות העסקית, ולניהול נכון יותר. הפעולות אמורות להיות ניתנות ליישום ע"פ תוכנית מפורטת שתיעשה בנפרד.

לסיכום, לדעת איך בונים תוכנית עסקית זה יתרון גדול מאוד, שיכול לתרום לכל עסק. גם עסקים מצליחים אשר מרוויחים ועומדים על מאזן חיובי- צריכים לבצע את התוכנית