אימון עסקי

אימון עסקי  נולד מתוך הצורך לסייע לחברות ועסקים בשיפור ההתנהלות העסקית וכן להגדיל ולמקסם  את הרווחיות. אימון עסקי נועד לא רק לבעלי עסקים אלא גם למנהלים של ולבעלי תפקידים אשר רוצים להשיג תרבות ארגונית טובה ויעילה יותר שתגרום בסופו של דבר לרווחיות וחיוניות העסק.

לא מעט עסקים נאלצים להתמודד עם סיטואציות חדשות בעסק, שינויים, התאמה למציאות  וכאשר הם אינם מצליחים לעשות זאת בכוחות עצמם הם פונים לייעוץ מקצועי מיומן אשר אשר מביא אתו  עצות מקצועיות קונקרטיות המתאימות למצב של העסק אך לא תמיד מתאימות לאופיו וליכולותיו של בעל העסק, לכן רבים מהם פונים לשירותי האימון העסקי, שקודם בוחן את מטרותיו של בעל העסק או מנהל העסק ובהמשך הוא מכיר את יכולותיו , מאפייניו ותכונותיו  ורק אז הוא בונה תכנית עבודה שתתאים הן לבעל העסק והן למצב העסק ורוח העסק, תכנית עבודה כזו שתצליח גם להשיג את היעד והמטרה של בעל העסק, ותהיה אפשרית ליישום על ידו .

 אימון עסקי יעיל בין היתר לשיפור הרווחיות של העסק, לפיתוח עבודת צוות בעסק, לפתרון משברים פנים ארגוניים, למיתוג העסק וכאמור בעיקר בטיפול בסוגית התרבות הארגונית.

אימון עסקי נעשה ע"י מאמן  שלו ידע ונסיון מקצועי, שמביט על התמונה בכללותה, מבין את השוק והמתחרים ויודע לחבר בין בעלי העסק לרוח העסק ועתידו . אם וכאשר בעל עסק שוקל להזמין את שירותיו של מאמן עסקי חשוב שיברר קודם לכן אילו הכשרות עבר המאמן העסקי, וידרוש המלצות של ממליצים שכבר עברו אצל אותו מאמן אימון עסקי כלשהו.

בעידן הזה, בו אימון הפך להיות רחב ומקיף כמעט כל תחום בחיינו, אין כמעט עסק שלא צריך בשלב כלשהו בחייו להיעזר באימון עסקי, יעוץ עסקי וכדו'

אימון עסקי על ידי מומחי GPS לעסקים

בעבר כאשר אמרנו את המילה "אימון" התכוונו לאימון גופני. הולכים לחדר כושר כדי להתאמן, יוצאים לאימון באויר הפתוח, המטרה – לאמן את הגוף, להביא אותו לביצועים טובים יותר, לחזק אותו, להבריא אותו ולהיראות טוב יותר.
בעשור האחרון, אימון הפכה להיות מילה הטומנת בחובה עוד מספר רב של משמעויות.. מאמנים אישיים (קוואצ'רים) למשל, הופיעו וצצו כמו פטריות אחרי הגשם והם הציעו שיטות עבודה חדשות ,אשר שמות דגש בעיקר על השגת היעד, בניית מטרה שעל מנת להגיע אליה עלינו לעבוד על מיגור הפחדים, התגברות על קשיים, הבנת הכוח והיכולות שלנו וחתירה לעבר המטרה ב- X זמן מוקצב, פחות נבירה בעבר, ויותר התמקדות בהווה ובעתיד הנראה לעין.

אז אם יש אימון אישי אין כל סיבה שלא יהיה עסקי. בואו נדמה עסק לאדם- עסק נולד מאהבה (כמעט תמיד), עטוף בחזון עסקי, מתחנך וגדל על ברכיו של זה שהגה אותו, ואמור לגדול, להתרחב, לצבור תאוצה ולהרוויח בגדול.
כאשר כל התנאים להצלחתו של העסק מתקיימים הרי שהיא מובטחת.. אך לא כך הם פני הדברים ומכשולים רבים עומדים לפתחו..

אז מהו תפקידו של המאמן, ואיך העסק יכול להתאמן?

כמנהל יש לך מטרות, יעדים, שאיפות, רצונות – מעצמך כמנהל וכמובן גם מהעסק (הבייבי שלך) , אולם, הרצונות והשאיפות שלך כאדם לא תמיד מתחברות למטרות שיש לעסק שלך.
לעיתים יש לקחת בחשבון כי שותפינו לדרך אינם חולקים איתנו את אותם המטרות/היעדים/השאיפות /הרצונות דבר שעלול להביא לכך שההתחייבות והאמביציה שלהם לא בהכרח תהיה זהה לשלי כמנהל.

תהליך האימון העסקי

הינו כדי להפיק את מירב הפוטנציאל והיכולות שיש למנהל של עסק קטן/בינוני, לזהות מהם הקשיים שעלולים להביא אותך כמנהל לאבד את השליטה על ההגה, מהם הבעיות שעלולות לצוף ולהוות מכשול והיכן טמונות נקודות החולשה והחוזקה.
בפתיחת המאמר הוזכר האימון האישי ולא בכדי, נראה כי לא תמיד ניתן להפריד בין האימון העסקי לאימון האישי. העסק לעיתים קרובות הינו בבאותו של האדם שהקים אותו, העסק הינו תוצר של חלום, של רצון, של שאיפה, של חזון.
במהלך האימון העסקי, העבודה תגלוש גם לאימון אישי, שבה ננסה להבין מהו הרעיון שעמד מאחורי העסק, מהו החזון העסקי, איך כמנהל תרצה לראות את העסק שלך בעוד X שנים, מהן היעדים שלך מהעסק אבל לא פחות חושב מכך, מהם השאיפות הפרטיות שלך? איך אתה רואה את עצמך בתוך פרק זמן מסויים.

מטרת האימון הינה להביא את העסק לניהול טוב יותר – כזה שנוכל לראות הגדלת הרווחים, שיפור כלי העבודה והמדידה, שביעות רצון ועוד.

אימון עסקי מיועד לעסקים ולחברות שרוצים ללמוד ולהתפתח, לשפר מיומנויות מכירה ולהגדיל את הרווח, הוא מיועד גם ליזמים המקימים עסק חדש , למנהלים בתוך הארגון ולכל מי שבכוונתו להפוך חלום למציאות – ולהקים עסק.
עולם העסקים של ימינו , כמו כל דבר שמתנהל בימנו – נעשה בצורה מהירה, תקתקנית, ללא פשרות ועם המון קיצורי דרך, התחרות בחוץ הינה קשה והדרישות הינן תובעניות. אנחנו חייבים להיות עם היד על הדופק, להיות מוכנים לשינוי, וכדי שנוכל להיות מוכנים לכל זה, עלינו להתאמן.

אימון גופני יכול להביא לתוצאות גופניות טובות יותר, לחוזק ולבריאות נפשית.. וכך גם אימון עסקי – מסייע להתבונן, לנתח וללמוד, להגדיר מטרות ברורות, לפרוץ גבולות ולהשיג תוצאות עסקיות משופרות.
להבדיל מיעוץ עסקי אימון עסקי מתמקד גם במנהל! גם באדם הפרטי! ויוצא מנקודת הנחה שאתה כמנהל מבין ומומחה בתחום. מדובר על תהליך שמותאם לקצב, לצרכים, ליכולות שלך כמנהל.

בסופו של יום, אימון עסקי בדומה לאימון האישי מתמקד בהשגת מטרות ויעדים עסקיים.