החקלאי שהחליט להתמודד

לפני שבועיים ראיתי את שכני מגיעים עם קופסא של ארטישוקים מדהימים. שאלתי מעין הגיעו וקבלתי תשובה שמהחווה של נועם. הם המליצו בפה למלא לבקר במקום.

בשישי האחרון העמסנו את כל המשפחה ויצאנו דרומה לארטישוק של נועם בניר בנים. הגענו בשעות הצהרים המוקדמות, יום שמשי ונעים.

המקום היה שוקק באנשים רבים משפחות, זוגות, מבוגרים וצעירים. כולם הגיעו לחוויה הסופר מיוחדת של נועם משפחתו וצוות ששרת את ההמונים בהצלחה רבה.

נועם הנו דור שני לחקלאים במושב דרומי שעה מתל אביב. נועם הנו חקלאי ברומח אבריו אך פיתח לאורך השנים חשיבה עסקית המשתלבת עם הפעילות המקצועית שלו.

העסק אותו פיתח בצד הגידולים המגוונים שלו הכוללים זיתים וארטישוקים כלל חוויה משולבת לאנשים המגיעים למשק – סיור של כמעט שעתיים במטעים ובשדות. סיפורים מכל העולמות – היסטוריה, תזונה, עולם הצומח, חיי המושבניק והחקלאי ועוד. נועם מעביר את הסיור בהמון חן ועניין. ילדנו ארבעתם לא פחות ולא יותר מאד נהנו ממרחבים, מלטעום פירות וירקות בשטח וסתם מאירוע לא פורמלי מבחינתם.

לאחר הסיור הגענו למסעדה בה האורחים נהנים מארוחה צמחונית על טהרת הארטישוקים. מרק, ניוקי ארטישוק, סלטים, ממרחים, ארטישוקים לאחר הרתחה ועוד. הארוחה טעימה ומאד עשירה ומפנקת.

הסתקרנתי וניהלתי שיחה ארוכה עם נעם. הוא סיפר על המפעל המדהים של אתר תיירות הפועל מספר חודשים בשנה אך מעניק שירותים לאלפי לקוחות מידי שבוע. קבוצות רבות מגיעות באמצע השבוע ועוד אלפי אנשים בסוף שבוע.

נעם חושב מחוץ לקופסא ולא נותן לקשיים הגדולים של החקלאים בישראל לגרור אותו מטה. הוא נלחם ועובד קשה לקדם את עצמו ואת הענף.

נעם סיפר לי איך פעל בחודשים האחרונים בשיתוף חבריו המגדלים לקדם את המודעות לארטישוקים. שיתוף פעולה עם שרונה מרקט בתפאורה של חצי טון ארטישוקים שנתרמו על ידי המגדלים, תוכניות טלויזיה, כתבות רבות ופעילות קידום באינטרנט בסדרת סרטונים מדליקה. מומלץ בחום לצפות בהם. נועם הבין שתקופת הארטישוקים קצרה וחייבים לייצר מודעות גבוה והגברת הצריכה והקניה של הלקוחות ולכן פעל בכל הכוח בהנהגת המגדלים האחרים לרכישה של מוצר שאינו בהכרח בסל הקניות היומיומי של המשפחה בישראל. חינוך השוק ומתן ערכים למה ניתן לעשות עם ארטישוקים הערך התזונתי ועוד קודמו בהמון דרכים בחודשים האחרונים.

לקראת שבת יצאנו חזרה לכיוון המרכז והדבר הראשון שאמרתי לליהי שנעם נתן לי המון השראה. בכל פורום אפשרי אני מדבר על הקושי של עסקים קטנים בישראל להסתכל על עצמם ולקחת אחריות לפני שהם משקיעים ושוקעים עם שיחות על מגמות השוק שלהם ומגמות כלליות במשק הישראלי.

נועם החליט באופטימיות רבה והמון אנרגיות לעשייה שקודם כל עושים ומקדמים ואם יש זמן לפני השינה אפשר קצת לקטר..

נועם והמיזם שלו עושים חייל. משלימים הכנסה בגדול מה שהחקלאות קיום לא מאפשרת לבעליהם להתפרנס בכבוד. חשיבה מחוץ לקופסא והמון ייזמות לעשות ולהגדיל את הפעילות מעבר למה שמקובל או כמו שנאמר להפוך את הלימון ללימונדה יאפשר לעסקים רבים יותר לשרוד ולהצליח כלכלית.

שאפו גדול נועם – אתה מהווה מודל לחיקוי לעסקים קטנים מה עושים כדי להגדיל את הפרנסה מפיתוח עסקי והמון ייזמות שיווקית ומכירתית מעבר למקובל.

שלכם בהמון אהבה עם המון ארטישוקים טעימים ובריאים – כן יש לו המון סגולות בריאותיות של הורדת סוכר וויטמנים.