ייעוץ אסטרטגי

טיפים לבניית אסטרטגיה עסקית לעסק קטן ובינוני
עד לפני עשור עסק קטן ובינוני התמקד בעיקר בתחום המקצועי. החלום שבגינו פתח את העסק שאב אותו ואת כל משאבי העסק להתעסקות מלאה סביב העולם המקצועי של העסק.
אם נשאל בעל עסק ולא משנה באיזה תחום במה היה רוצה לעסוק במסגרת שעות העבודה בעסק שלו. התשובה תהיה מאד זהה בקרב רובן, ברור שהתשובה תהיה חד כמעט מאה אחוז מהזמן סביב הפעילות המקצועית – ביצוע השירות, הכנות ועבודה מול ספקים, הכשרות והדרכות, כיבוי שריפה בבעיות שירות עם לקוחות ועוד.

בשנים האחרונות לפעמים מכורך מציאות שנכפתה על בעלי העסקים ולפעמים מתוך הבנה לאן השוק הולך בעלי עסקים מתחילים להתמחות ברובדים השונים של ניהול העסק למען הישרדות איתנה יותר.
בעלי עסקים שנשאבו לבעיות תזרמיות, מריבות מול הבנקים, בעיות גביה, תמחור ללא רווח, השקעות ללא תעדופים ועוד הביאו חלק מהם לקחת אחריות כלפי מימוש החלום והפרנסה שלהם והתחילו להתעמק ולקחת אחריות על תהליכים שיביאו את העסק לתוצאה טובה יותר.
כמות כיבוי השריפה שבעלי העסקים נאלצים להתמודד בבעיות המתחילות ולא נגרמות בניהול העסק מתחילות עוד ביסודות ובתשתיות הבסיסיות של העסק.

ניהול עסק בתקופה הנוכחית דורש בניית מודל עסקי או אסטרטגיה עסקית המתאימה את תמהיל המוצרים או השירותים לקהלי יעד רלוונטים.
עריכת שינוי מהותי בניהול העסק כלומר הזזת הגבינה מאזור הנוחות ויצירת מערכת דינמית היכולה להשתנות מעת לעת איננה דבר המובן מאליו ברוב העסקים הקטנים והבינונים.
לפני שיהיה מאוחר מידי או ממונחי הזדמנויות, פספוס למיצוי הפוטנציאל האמיתי הקיים בעסק מומלץ לכל עסק קטן ובינוני לעבור תהליך ייעוץ אסטרטגי לפני יישום טקטי כזה או אחר של שינוי.
בשוק קיימים חברות ייעוץ אסטרטגי רבות, כיצד בוחרים את חברת ייעוץ אסטרטגי המתאימה לעסק שלכם?
המפתח המרכזי ביותר בבחירת חברת ייעוץ אסטרטגי טמון במספר בדיקות שעליכם בעלי העסקים הקטנים והבינוניים לעשות:
התמחות בייעוץ אסטרטגי לעסקים קטנים – האם לחברה או ליועץ יש ניסיון רבה בפיתוח מודלים עסקים בתחום. יכולת מוכחת בפיתוח חברות קיימות והקמת חברות חדשות.
ניסיון בעולם של העסקים הקטנים והבינונים – לעיתיים חלק מחברות הייעוץ האסטרטגי מתמחות בייעוץ לארגונים בינוניים גדולים. המשמעות ואופן השירות אחר לגמרי מעולם העסקים הקטנים.
יכולת מוכחת לשלב פיתוח אסטרטגי וטקטי – לעיתיים ניתן לראות פער גדול בין התוכניות ופיתוח מודל עסקי תיאורטי ליכולת ליישם בפועל. בעולם של העסקים הקטנים מומלץ שחברת הייעוץ האסטרטגי תלווה את העסק ביישום עצמו. בדיקת יכולות מוכחות ביישום תהליכים הנה קריטית להצלחת התהליך במסגרת השינוי.

התמחות בייעוץ אסטרטגי המתבסס בשלב ראשון על המשאבים הקיימים בארגון – עסק קטן ובינוני גם במידה ונדרש לערוך שינויים ולעיתיים כל מספר שנים לא יכול להתחיל להשקיע השקעות עתק במונחים שלו. חלק מהשינויים מחויבים שיתבססו על המשאבים הקיימים – עובדים, מנהלים, שותפים וספקים, ציוד, מכונות, מוניטין, תשתיות שיווק ומכירה ועוד.

הכל מתחיל ונגמר בכסף – חברת ייעוץ אסטרטגי חייבת להתבסס על הבנה מעמיקה בתחום הכספי. עסק הנו הלכה למעשה – הוצאות והכנסות והמטרה לאורך כל הדרך היא להרוויח כמה שיותר. פיתוח אסטרטגיה עסקית המתבססת על השקעות והוצאות גדולות לאורך כל הדרך שלא תמיד יתמכו בהחזר השקעה ברור תוך שנה עד שנתיים במקסימום אינו מודל ראוי ואחראי. בחינת הצדדים הכספים כולל בניית תמחור מוצרים, תקציב, תזרים מזומנים הנו בסיס בניית המודל העסקי העתידי.
יכולת חשיבה ובחינה מערכתית ואסטרטגית – יכולת ראיה למרחקים, שילוב תהליכים מעולמות שונים, בניית מטריצה רב ממדית בניהול עסק, יכולת הסקת מסקנות על מגמות בשוק. יכולת להצליב מידע ולזקק אותו ולדעת מה היא החלופה הטובה ביותר שתשרת את העסק היא יכולות, ידע וניסיון רב שחברת ייעוץ אסטרטגי תדע לעשות כך.

רגישות, הקשבה ותבונה – הפעילות אסטרטגית מדברת רבות על מספרים, מגמות והמון תהליכים אך מעל הכל חייבת בטח בעולם של עסקים קטנים ובינונים לראות את בעל העסק צרכיו ורצונותיו. יכולת לקחת למעמקי נשמתו של האדם ולזהות מה באמת היה רוצה להשיג עוד חמש לעשר שנים בכל המישורים האישיים של בעלי הבית.

בחירת החלופה האסטרטגית הראויה ביותר – ניהול המשלב הסתכלות פנימה והחוצה לשוק, עיבוד נתונים ומדדים, הסתכלות על המשאבים הקיימים ותהליכים המתקיימים בעסק ובניית מסלול מהיר ויעיל יותר לתוצאות עתידיות הנו סוד המשחק הנדרש מחברות ייעוץ אסטרטגי המנהלות תהליך מול עסק קטן ובינוני.

חברת GPS לעסקים המלווה משנת 2000 מאות רבות של עסקים קטנים ובינוניים להצלחה עסקית מתמקדת מעל הכול בבניית מודל עסקי איתן שישרת את המטרות והיעדים של בעל העסק – את החזון האישי שכל כך לפעמים איננו קיים. שינוי הרגלים מהישרדות וכיבוי שריפות אינסופי למנהיגות לתוצאות ורווח משמעותי.
GPS לעסקים מלווה כיום מאות עסקים בחמישים תחומים מפיתוח וייעוץ אסטרטגי ועד היישום בפועל ליצירת גלגלי שיניים כלומר שיטות ונהלי עבודה בכל רובדי העסק.
משרדי החברה בתל אביב ומשרתת עסקים בכל רחבי הארץ בתחום הייצור, השירותים, הבניה, הקמעונאות, תקשורת ועוד.

לקבלת 3 פרקים מרב המכר GPS לעסקים – השאר פרטיך