לעשות או לא לעשות? דילמה ערכית אמיתית

השבוע ביום רביעי אחרי הצהרים נשלחתי לפגישה עם מירב במי מיקרון. העסק יושב בנתניה ועוסק בפתרונות מים – מסננים, מתקני מים, בדיקות מים ועוד. הפגישה עם ניסים בעל הבית הייתה עניינית וקצת לחוצה מבחינתו. ההסכמה המרכזית עלתה שהעסק לא מצליח לשמר עובדים והעסק תלוי מאד בבעל הבית ביצירת ההכנסות והמכירות. הוא טען שיש לו בעיה כרגע שמשרד הבריאות בודק אותו על כך שהוא מבצע בדיקות מים ואין לו את כל האישורים. הוא לא חשף לפנינו שהולך להתפרסם תחקיר משמעותי עליו באחד הערוצים.

ניסים בעל הבית התרשם ואמר שנראה לו ונסכם דברים במהלך שבוע הבא. בשעות הערב בזמן סידור הבית לשינה דנה בונן התקשרה בבהילות ואמרה לי לפתוח ערוץ שתיים. תחקיר אימתני על מי מיקרון קרע אותם לגזרים.

שקרים, חוסר שקיפות והונאה שיטתית שיקפה את כל רוח התחקיר של ערוץ שתיים.

תסריט שיחה הממתג את מי מיקרון כגוף חצי ממשלתי הבודק את איכות המים, בדיקות לא תקינות עם עיוות מלא של הבדיקה המשקרת ומציגה מצגת שקרית. סגירת הסכמים עם אנשים מבוגרים ללא שום אפשרות לקבל חזרה את הכסף ועוד ועוד.

שדנה התקשרה ישבנו בדיוק לאכול ארוחת ערב ומיד זינקתי לפתוח את המסך. אלמה ונעמי התיישבו עם ליהי ואנכי ושאלו כל הזמן שאלות מה קרה ומה לא בסדר. איך מסבירים לילדים שהעולם לא הכי ישר ואנשים לפעמים מנסים להרוויח לא ביושר.

לקראת סוף התחקיר הרגשתי שאני מתחיל להזיע. הרגשתי שאני קצת אולי משתף פעולה ואולי שותף באופן כזה או אחר רק מפגישה אקראית עם בעל הבית.

הבנתי שמירב ואנכי נקלענו לעסק הנמצא במערבולת ענקית.

המקרה מזכיר לי לקוח אחר שהיינו איתו בקשר כחודשים ולפני כחודש בעקבות אייטם בערוץ עשר בעיות השירות קבלו פרסום שהפך את הבעיה לרשמית. הגעתי לבעל הבית מספר ימים אחרי הפרסום. מיד עם כנסתי הוא אמר קח את המפתחות ותלמד אותי איך להתנהל שתוקיע לחלוטין את בעיות השירות החומרות הקיימות בעסק. הרגשתי שבעל הבית רוצה להתנקות ולהפסיק את ההתמכרות שלו.

ראיתי בכך שליחות ומיד סכמנו דברים ויצאנו לדרך. דרך אגב הפעילות מצליחה מאד עם שיתוף פעולה מעולה של כל הצוות.

נחזור לסוגית מי מיקרון. מאז השידור אני שואל את עצמי ואנשי החברה מה נכון לעשות. האם נכון לשתף פעולה עם לכאורה משהו שפעל לא כחוק ויתכן גובל בפלילים. על פניו נראה שעלינו להתרחק מאנשים לא טובים שמונעים משקרים ותרמיות.

לאחר חשיבה נוספת סיכמנו שנדבר איתו ונראה מה דעתו ומה הוא רוצה לעשות כעת.

במידה ויחליט שהוא ממשיך פחות או יותר עם תיקונים קוסמטיים כדי לנקות קלות את שמו אין ל-GPS לעסקים מה לעשות אתו.

במידה וייקח אחריות ויבין לעומקם של דברים שהמעשים שנעשו לא יכולים לחזור בשום דרך כזאת או אחרת והוא רוצה לפתוח לא דף חדש פשוט ספר חדש בהתנהלות העסקית אז GPS לעסקים מחויבת לעזור לעסקים הרוצים לשקם את עצמם ורוצים שנעזור להם לצאת מהתמכרויות אפילו קשות.

השליחות שלנו היא לעזור לכל עסק המעוניין לשקם את עצמו גם ועשה טעויות אפילו קשות בחייו. כולנו שוגים וטועים אך השאלה המשמעותית ביותר האם אנו רוצים לשנות את דפוסי ההתנהגות ושיטות העבודה שלנו.

מה אתם ממליצים לנו לעשות? האם נכון בכלל לשתף פעולה עם עסק כזה או רק בתנאים מקדימים?