לשון הרע – הכללה היא הקללה

שימוש בלשון הרע נהפכה למגמה יומיומית בעולמנו הנוכחי. הקלות הבלתי נסבלת בה משפט קטן שלא תמיד מתוכנן ומחושב לכל ההשלכות שלו נשלח לאוויר באחת מהרשתות החברתיות (פייסבוק, ווטסאפ, מייל) או בהודעה לקונית לאחת המדיות יכולה לגרום לזעזוע רב בצד השני הן ברמה הנפשית והן ברמה של השלכות על עתיד האדם או העסק יכולות להיות הרסניות ולפעמים גם טרגיות.

גם בעלי עסקים חשופים לשני פנים של תביעות לשון הרע: מהצד המשמיץ עסקים אחרים ומהצד הסובל מהשמצה של לקוחות או מתחרים. חשוב לדעת כי חוק איסור לשון הרע קובע פיצוי של עד 100 אלף שקלים ללא הוכחת נזק על הפצת לשון הרע. על פי התנאים הקבועים בחוק מספיק להשמיע את דבר לשון הרע בפני אדם אחד בלבד והדבר ייחשב לשון הרע, ועל כן נדמה כי הרצון לתבוע תביעות לשון הרע צצות לאחרונה כפטריות אחר הגשם.

 

פרשת השבוע תזריע מדברת על מדוע דווקא על לשון הרע מקבלים צרעת ואילו בעבירות אחרות חמורות הרבה יותר העונש אחר?

צרעת – צר + רע. הסיבות בגללן באה הצרעת לאדם: גאווה צרות עין ולשון הרע.

לשון הרע, רכילות היא כה חמורה, שעל ידה מעבירים את הנגע השלילי לעוד בני אדם שעלולים להידבק. לשון הרע גוררת אוזן רעה שרודפת לשון הרע.

מות וחיים ביד לשון (משלי יח' כא)

כולנו ללא יוצא מן הכלל נשאבים לדיבורי סרק, נדבקים באמרות וסיסמאות שלא תמיד יש אמת, רגישות, הבנה והקשבה לצד השני אליו אנו מתקשרים או יותר מדויק להשלכות על מי שהמסר אותו אנו מתקשרים מתמקד.

אבי דוד ז"ל ואמי רינה שתחייה שנים רבות למדו אותי לדעת לקבל ולהעריך כל אדם באשר הוא. אין זה אומר שאני חייב להיות חבר טוב או להשקיע משאבים גדולים בכל אדם באנושות אך כן לכבד ולתת את "הכשרות" לכל יצור באשר הוא לנהל את חייו באופן הנראה לו כול עוד אין זה גובל בפלילים ובחוסר יושרה ואמינות.

שנים רבות כקצין מילואים שירתתי מידי שנה לפחות כחודשים בשירות המילואים. אף פעם לא הייתי בגישתי הבסיסית איש צבא אבל הרגשתי תמיד את הצורך לתרום למדינה ולצבא. ערך ותועלת נוספת שקבלתי לאורך השנים במפגשים עם הגדוד שלי הוא לפגוש אנשים מגוונים שונים של הקשת בישראל. תמיד התבוננתי ותחקרתי ללמוד בצמא את האנשים ואת הקסם שיש בכל אחד ואחת. המקום בו אתה מתבונן וחוקר ומחפש את הטוב בכל אחד מסיח את הדעת המהירה לשפוט אדם בשיפוט שדה ללא התעמקות באדם ובהיסטוריה האישית שלו וסביבתו.

מידי יום אני פוגש המוני אנשים במסגרת עבודתי ב-GPS לעסקים. כל אחד שונה באישיות, בגישה ותפיסת החיים והעסק, מנטליות ואופי אחר. מדינתנו מרובה אנשים שונים מאד אחד מהשני. הדורות האחרונים הגיעו מכל קצוות העולם. חלקנו הגענו ממערב וחלק ממזרח וחלק התגלגל בעולם והגיע בסוף לארץ הקודש. במדינה נמצאים אזרחים יהודים, ערבים שחלקם מוסלמים וחלקם נוצרים, צ'רקסים, דרוזים ועוד. גם בין היהודים בעדות השונות ומגזרים השונים חרדים, דתים לאומים ועוד נמצאים קשת רחבה של אנשים עם עולמות תוכן שונים.

ביום חמישי האחרון נסעתי לנצרת למספר פגישות עם גורמים במגזר הערבי. אני חייב לציין כמו שנוכחתי בעבר לאורך כל חיי בירושלים עם שכניי הערבים וכן לאורך חיי עם אנשים מדתות שונות ובשנים האחרונות בלשרת גם לקוחות ערבים וחרדים שאני ומקווה מאד שכל GPS לעסקים נטול דעה קדומה או התייחסות סלקטיבית לאיש כזה או אחר רק בגלל מוצאו או דתו.

בביקורי הנוכחי ובעבודתי עם לקוחות ערבים ללא כניסה לפוליטיקה או לדעות מדיניות כאלה או אחרות המון דימיון ומכנה משותף נשפך בין הצדדים.

אנו כחברה ואנשים בעלי ערכים מאד מפותחים מבטיחים לכל אדם באשר הוא שלא נפלה ולא נביע דעה אך ורק על בסיס מוצא האדם או הכללת האדם לקבוצה כזאת או אחרת.

האדם בבסיסו הוא טוב והוא נולד עם כוונות טובות. שליחותנו ב-GPS לעסקים ובכלל בחיים להנגיש לאנשים יכולות וכלים פנימיים וחיצונים שלבד האדם האו העסק איננו מסוגל לחבר למימוש מקסימלי של עצמו או של הגוף בו הוא נמצא.

בורכנו ואנו נמצאים בשליחות בעולם הזה.

אני מבטיח כאן ומעל גבי כל מקום ציבורי שאנו כחברה וכל אחד כפרט לא נוציא לשון הרע על אף אחד ולא נכליל את האדם בגלל שהוא שייך לקבוצה. מבחינתנו מדובר בקללה ולשון הרע.

לסיכום כולי תקווה שבלוג זה יעורר קצת לשון הטוב. לשון המנסה להחמיא ולתת השראה מכל טוב האדם לזולת. בורכנו כול אחד משלל מטענים היכולים לתרום לזולת ולעולם. מהיום כולנו ללא יוצא מן הכלל מנתבים את דרכנו לעזרה ויצירת ערך לאחר באשר הוא. אמונה שכל אחד יכול להשתפר ולהגיע רחוק יותר לעצמו ולמען החברה.