על תשוקה ועסקים. לזכרו של מנחם גולן ז"ל

חברות וחברים יקרים,

 ביום שבת האחרון נפטר מנחם גולן. מנחם אהב לאורך כל חייו ליצור סרטים. מפיק ובמאי הקולנוע מנחם גולן, שעמד מאחורי סרטים ישראלים ואמריקניים רבים לעולמו, בגיל 85.

גולן הוא חתן 8 פרסי כינור דוד ופרס ישראל לקולנוע, הוא הפיק וביים כ-200 סרטים . תעשיית הקולנוע הגיבה בהלם למותו. גילה אלמגור: "הקולנוע הישראלי היום עם כל ההישגים שלו, חייב את הצלחתו למנחם גולן. האיש שבא מטבריה וחלם קולנוע, ראה בחזונו תעשיה וסלל את הדרך. הקים פה צוותים של טכנאים וצלמים וגידל דורות של אנשים שלא ידעו להחזיק מצלמה. הוא היה איש  חזון תשוקתו לא הפסיקה לרגע אחד עד דקותיו האחרונות".  כשאני רואה אנשים כמו מנחם שלא הפסיק לביים ולהפיק סרטים לאורך כל חייו, אני מצליח להבין מה גורם לאנשים להגיע להישגים יוצאי דופן ולאחרים להישאר בבינוניות שאינה מקרינה שום השראה ושום תחושה של רוממות רוח וערך.

 מנחם גולן יצר קולנוע בימים בהם היה בריא ובימים שגופו בגד בו. הוא מימש את חלומו בימים שבהם תמך כספית באחרים ובימים  בהם נדרש היה לתמיכה של אחרים למימוש חלומו. אף אחד לא יעצור אותך מלהגשים את חלומך, חזונך המוטען בהמון תשוקה.

איך מגיעים לתשוקה?

זה נשמע כמו מתכון לעוגת גבינה טובה, אבל מבטיח לכם הרבה יותר פשוט וקל. תעצמו את העיניים ותנסו לחלום. תעברו מחלום לחלום עד שתרגישו רטט בלתי נשלט של התרגשות. כן אז תעצרו. כאן נמצא אזור החלום שנהפוך אותו לחזון. חזון הוא נקודה באופק או בשמים שאותה אנו מגדרים ביעדים ומטרות כלליות בשלב ראשון. סיפור שלם המספר מה היינו רוצים להשיג בסוף היום למעננו ולמען סביבתנו. ככל שהסיפור יהיה מרגש ומשכנע יותר כך ידליק אתכם לצאת לדרך ולייצר את התשוקה המאד חשובה להצלחת המסע.

אחרי שנים רבות של בירורים בחיים ועשייה לא בהכרח מתוך חזון פנימי כתבתי את הספר GPS  לעסקים שמשמעותו הוא הרבה מעבר למילים שבתוכו. ביום שהגעתי לבית דפוס וראיתי את פאר היצירה, הרגשתי שזהו אני מוכן למסע ואני מבין את השליחות. נכון שמדובר על מקטע טכני בלבד אבל מבחינתי היה זה סימבולי ביותר,  המעמד בו גדרתי ומסגרתי את הרעיון לשיטה. ראיתי את האופק וייחלת לייצר את המצפן האישי המאד ברור לי מהו ולאן פניו מועדות.

 התשוקה לא מגיעה מהכסף ולא רק מיוקרה. היא מגיעה מאהבה אמתית למקצוע ולנשמה של האדם. תשוקה מתמקדת ברצון למיצוי עצמי.

המילה מיצוי מייצרת מחויבות, וכן, ללכת עם הדברים עד הקצה, מה שמרתיע את רובנו בלקחת אחריות ובחירה והחלטה לגבי הדרך בה ניקח את חיינו.  כולנו מתמודדים מידי יום עם אנשים סביבנו בזירה האישית והמקצועית, שאינם לוקחים אחריות על חייהם ומגדירים את המצפן האמתי למימוש עצמי והגעה ליעדים ומטרות שכל אחד מציב לעצמו. תשוקה מגיעה ממקום שאתה באמת אוהב את מה שאתה עושה ולא רוצה להפסיק לעשות את זה, גם אם זה על חשבון דברים אחרים, על חשבון כספים שאולי לא תרוויח או תשקיע , הקרבות שאת המקריב למען שמירה מתמדת על התשוקה שלא תגמר לעולם.

היום הזדמן לי להיות בפגישה עם לקוח  שנמצא במצב של "תקיעות" – אדם שלא נותן צ'אנס לשום דבר שיכול לשפר את תוצאות העסק.  החלטתי בשלב מסוים לשנות אסטרטגיה, ושאלתי אותו מה באמת הוא אוהב לעשות בחיים. פתאום מתוך אפרוריות שלא משאירה אותך אדיש הוא אמר שכל רגע נתון שמתאפשר לו, הוא אוהב לפתור בעיות מדעיות פיזיקליות. הוא מפתח רעיונות ומודלים פיזיקליים. כשסיפר זאת עיניו ברקו והוא ממש התרגש. ציינתי לפניו שבגילו הצעיר יחסית,  הכל עוד פתוח והשנים הרבות שנותרו לו הן כדי שיוכל הוא  לממש את אהבתו ותשוקתו למשהו שהוא רוצה לקדם, מול ה"סבל" הנגרם לו מידי יום בעבודתו הנוכחית. סכמנו שמה שנדרש הוא זה  למצוא שותף לעסק, אשר לאחר פיתוח שיטת הפעלה שתקדם את העסק, אותו שותף יוכל לשחרר אותו,  לעסוק באהבה שלו. הלקוח התרגש מאד ודמעות מלאו את עיניו. הסיטואציה המחישה לנו, למאמן העסקי שהתלוויתי אליו ולי,  את המחויבות שלנו להצלחה של העסקים ולא רק בשיפור ביצועים. קודם כל במחויבות למימוש עצמי למקומות בהם האדם ירגיש שהוא מממש את עצמו ויגרום לו, בתשוקה רבה להגיע להישגים ראויים בחיי האדם.

 האם כל אחד מאתנו שוחר לזיהוי המצפן האישי והפנימי שלנו? האם אנו בודקים לאיזה ערכים פנימיים אנו מתחברים אשר יכולים להשפיע על סביבתנו?  הנתינה בה אני תורם לסביבתי מהווה אבן בוחן ליצירת משמעות ובסיס איתן למיקוד האישי שלי בחיים.

אני מאחל לעצמי ולכל אחד,  שהלהט והרצון למימוש עצמי יהיה הנר לרגלי ללא איבוד המצפן והמיקוד למה נועדתי ומה השליחות שלי בחיים. הכנות האישית והבלתי מתפשרת שאיננה מנסה לרצות את הסובבים אותנו, תייצר מנהיגות אמיתית לכל אחד מאיתנו, ובסוף, כן בסוף תייצר שובל של אנשים שילכו אחרינו.