פיתוח מיומנות ניהול

הסיטואציה נשמעת מוכרת : אתה וחבר יושבים במסעדה מוצלחת, טועמים מהמנות הטעימות, האווירה שטובה שמסביב ואומרים לעצמכם- בקלות יכולנו להקים עסק דומה ולעשות הרבה כסף…
האומנם ?
לכולם יש פנטזיות עסקיות כאלו או אחרות, אך לא לכולם קיימים האפשרויות לבצע. פיתוח מיומנויות ניהול הוא דבר נדרש, שלא תמיד נרכש. כל עסק חייב שתהיה לו קרקע פורייה להצלחה. את אותה הקרקע חייב יהיה לטפח הבעלים של העסק, אשר ידע לנהל את הארגון בצורה הנכונה והאפקטיבית ביותר.

אז כיצד ניתן להביא ל פיתוח מיומנויות ניהול ?

כמו שלא כולם נולדו עם הידע בהם הם עוסקים בעבודתם, כך גם בניהול עסקים. פיתוח מיומנויות ניהול רוכשים בעזרת שני כלים עיקריים: השכלה, וניסיון.
השכלה –
כל מנהל טוב צריך את היקף הידע הנדרש עבור פתיחת עסק. יש ללמוד את יסודות הכלכלה, ניהול כספים וחשבונאות, רזי מקצוע השיווק, ועוד תחומים חשובים אחרים. כמובן שכל בעל עסק צריך להתמקצע בתחומו. רכישת השכלה היא גורם מפתח בין מנהלים מצליחים ומנהלים כושלים. גם אם מנהל צעיר החל דרכו לאחר שרכש השכלתו במוסד זה או אחר, ומולו עומד מנהל צעיר בתחום דומה אך ללא השכלה, הרי שלאחרון קיים פיגור מתחילת מסלול המכשולים של השניים. הידע והכלים למציאת פתרונות עתידיים למצבי משבר, ולניהול שוטף של העסק- אלו יובילו את המנהל המלומד להצלחה יתרה על חברו.
ניסיון -
"אין חכם כבעל ניסיון" אומרת האמרה.אמנם יש, אך ניסיון הוא דבר חשוב מאוד. במיוחד בתחום העסקי. פיתוח מיומנויות ניהול בזכות ניסיון בא לידי ביטוי במשך הזמן בו בוצעה רכישת הניסיון של המנהל. אדם שכבר מילדותו עזר למשפחתו בעולם העסקים, והיה עד למפולות והצלחות, יהיה מצליח יותר בעסקיו. אדם שפתח עסק אחד או שניים, נכשל ופתח עסק שלישי – יהיה בעל ניסיון, אך פחות מזה הראשון. כמובן שמידת ה"כוויה" הקיימת למנהל משנים עברו תשפיע לא פחות על פיתוח מיומנויות ניהול שלו. אם עבר הרבה תקלות, ומכשולים, יידע לצפותם בעתיד ולא ייכנס אליהם שוב.
לכן יש לשים לב שפיתוח מיומנויות ניהול הוא דבר שנשען גם על זמן הניסיון וגם על רכישת ההשכלה המתאימה.
ניתן להוסיף שמרכיב חשוב מאוד שיהווה מדד להצלחת העסק העתידי תמיד יהיה ויישאר – התשוקה…

כל בעל עסק שרוצה לשפר פיתוח מיומנויות ניהול, לא יצליח להרים את ארגונו אם לא תוצת בו האש המשלהבת. האש שתטריף את עובדיו, ואשר תביא אליו את לקוחותיו. כל דבר ניתן ללמוד, בין אם זה בתיאוריה, או בין אם מ"אוניברסיטת החיים". אך בלי ניצוץ התשוקה – שום דבר לא יצליח.

לסיכום, למדנו רבות על פיתוח מיומנויות ניהול. הוכחנו שהדבר לא קל, וניהול נכון דורש הרבה כוחות, רצון, ויכולת.
אז… פתחנו מסעדה?