פיתוח תוכנה מול תוכנת מדף – מה מתאים לארגון שלך?

חלק מהארגונים הממוצעים (אלה אשר אין להם צרכים מיוחדים ומשתמשי קצה יוצאי דופן, לצד זה או אחר של קשת הגישה לטכנולוגיה), יוכלו להשתמש ללא בעיות מיוחדות בתוכנות מדף כמות שהן. התוכנה תבצע את מה שהיא אמורה לבצע, לא יותר ולא פחות מכך, העובדים המשתמשים בה ילמדו אותה ואת תכונותיה ויבצעו את עבודתם כהלכה. מעורבותו של איש ה-IT של הארגון לאורך חיי התוכנה בארגון תהיה שטחית ומינימלית: התקנה, תחזוקה שוטפת ובמקרים מסוימים, באין תמיכת בית תוכנה זמינה – גם תמיכה פנים-ארגונית. כולם שמחים וטובי לב והכל בסדר. אבל מה קורה כשזה לא כך?

תוכנה המותאמת לארגון – למה?

מה קורה כשהארגון שלך מעסיק עובדים ותיקים אשר חווים קשיי הסתגלות לטכנולוגיה?

או, לחילופין, כשבארגון עובדים אנשים מבריקים, בעלי ידע נרחב ורצון ללמוד ולהתפתח? כשתוכנות המדף הקיימות בשוק אינן עונות במדויק על הצרכים, אינן מתממשקות בהצלחה לתוכנות המקצועיות המותקנות במערכת המחשוב של הארגון, או מכילות הרבה תכונות ופונקציות "מיותרות" עבור הארגון, אשר הופכות את התוכנה למסובכת להתקנה, שימוש ותמיכה? כאן, עבור ארגונים אלה, נכנסות לתמונה התוכנות הנתפרות במיוחד על ידי בתי תוכנה חיצוניים או, במידה ולארגון יש את היכולות המתאימות לכך, על ידי אנשי פיתוח מתוך הארגון עצמו.

פיתוח תוכנה – פתרון תפור למידותיך

פיתוח תוכנה ייעודית לעסק מסוים עשוי להיות תהליך ארוך ויקר, יחסית לקניית תוכנות מדף קיימות, אולם, היות והוא מתחיל באפיון מדוקדק של צרכי הארגון ויכולות המשתמשים, הוא מבטיח כי התוצאה תענה על צרכי הארגון ותתאים לו כמו כפפה ליד. לא רק שתוכנה כזו לא תתנגש בתוכנות אחרות הקיימות במערכת המחשוב הארגוני, מכיוון שהן נלקחו בחשבון בעת האפיון, היא אף תתממשק איתן, אם צרכי הארגון דורשים זאת. תוכנה ייעודית המתוכננת כהלכה ומבוססת על האסטרטגיה הארגונית הינה גמישה ותוכל לגדול יחד עם הארגון (הוספת משתמשים, התממשקות לפלטפורמות שונות כטלפונים חכמים ועוד).

מה מתאים לארגון שלי?

נוכל להשוות את צרכי ונתוני ארגון לגוף שלנו ולצרכיו. לצורך תפקוד שוטף ותקין, במצב רגיל, אנחנו זקוקים לכמויות מסוימות של ויטמינים ומינרלים ביום. כמויות אלה הן קבועות וניתנות לצריכה על ידי כל מולטי ויטמין המצוי כיום על המדף בבתי המרקחת או בבתי הטבע. אולם, במקרים מסוימים, המולטי ויטמינים הרגילים הנמצאים על המדף אינם מספיקים לנו, ואז נזדקק להשלמה מיוחדת של ויטמין זה או אחר. כמו תרופות המדף, תוכנות מדף פונות אל חתך קהל היעד ה"ממוצע": ארגון ממוצע, עם צרכים ממוצעים ומשתמשים בעלי ידע ממוצע. הן מכילות X תכונות ו-Y פונקציות אשר אמורות למלא את הדרישות הממוצעות של ארגון בסדר גודל מסוים. הן מגיעות As Is, וכל שינוי בארגון או במערכת המחשוב שלו עלול להוות בעיה עבורן, וכפועל יוצא מכך, להוות בעיה לארגון ומשתמשיו. לכן, אם הארגון שלך איננו ממוצע באחד מהפרמטרים שלו, אם הוא ארגון גמיש או ארגון בצמיחה, או אם הוא משתמש בתוכנות מקצועיות מיוחדות – בכל אחד מהמקרים האלה – תוכנות מדף עלולות שלא לשרת את צרכיו בצורה האופטימלית.

לסיכום

תוכנות מדף עונות על צרכי חלק מהארגונים בהצלחה. אם הארגון שלך איננו נמנה אל הארגונים האלה, הגיע הזמן להפסיק לנסות לעגל את הריבוע ולהתחיל לחשוב על פיתוח תוכנה מתאימה לארגון שלך.