המחשבה לפני בניית עסק חדש

לפי נתוני משרד התמ"ס, כ-70% מהעסקים הקטנים והבינוניים הנפתחים בישראל מידי שנה נסגרים במהלך השנה הראשונה לקיומם, וכ-20% נוספים נסגרים במהלך השנה השנייה. כן, זהו נתון מצער וכואב, אך האם זה אומר שצריך להפסיק להקים עסקים? או לוותר על החלום העסקי שלכם? בניית עסק אינה דבר של מה בכך – אך עם צעדים מושכלים אפשר לשרוד את השנתיים הקשות ולהצליח.

מדוע בכלל לבנות עסק?

יש מגוון סיבות לבניית עסק, כל אחד ואחת מאיתנו חשב לפחות פעם אחת בחייו הבוגרים, איך ניתן להתפרנס טוב יותר, איך ניתן למקסם את הידע והנסיון בצורה עצמאית וכו'. השאיפה להיות בעל עסק היא שאיפה רווחת. בניית עסק דורשת סיבות נכונות ותזמון מדויק.  

השאלה שצריכה להישאל האם אני מבין ומודע להשלכות של בניית עסק עבורי, האם אני מבין מה זה דורש ממני, האם אני בנוי לניהול של עסק, של אנשים, של תהליכים? האם אני מכון להקדיש לכך שעות רבות של בנייה והנעה?

בניית עסק, אינו רק הפיכת חלום למציאות, ניצול מירבי של הניסיון שנצבר, בניית עסק משלי אינה רק שחרור מעבודה בשכירות. בניית עסק מאלצת אותנו לחשוב איך אנחנו נתנהג במצבים כאלה ואחרים, איך אנחנו ננהל את הזמן שלנו, ואיך נצליח תוך פרק זמן מסוים להתחיל להתפרנס בכבוד.

רבים נבהלים ונמלכים בדעתם, לא מעט שמעיזים – מגלים כי המצב קשה ומורכב מכפי שחשבו, בניית עסק וניהולו אינם כפי שחלמו שיהיה, והדרך עד למכירת השירות/המוצר שלשמו נבנה העסק היא ארוכה ומייגעת. 

סבלנות היא דבר חשוב ויקר ערך, קל וחומר כשמדברים על בניית עסק. יש לקחת בחשבון פרמטרים רבים שיצוצו אולם, לולא אריכות רוח לא כדאי לגשת לתהליך בניית העסק מלכתחילה.

בבואך לדון בבניית עסק, חשוב שתברר עם יועץ עסקי מה קורה בשוק, מה מצב המתחרים, איך כדאי לבנות תכנית עסקית טובה ונכונה עבורך ועבור העסק שאתה רוצה לבנות.

בניית עסק יציב, אשר יכול לשרוד את השנתיים הקשות חייב להיות שמושתת על תכנית עסקית מסודרת, על מטרות ויעדים ומוכנה לשינויים.

מאמרים נוספים שיכולים לעניין אותך…

תפריט