תרבות ארגונית הלב הפועם בכל ארגון

תרבות ארגונית יוצרת את האמונה, הערכים, הנורמות, המנהגים, החשיבות והתמורות הקיימות בארגונים, ומגדירה את האופן בו הארגון תופס את עצמו ואת סביבתו.

תרבות ארגונית נחלקת לרוב לשני סוגים, האחד, בפן החיצוני והגלוי של הארגון כמו: סמלים, לבוש, שפה בארגון, נראות- איך החדרים בארגון שלנו נראים, האם הדלת של המנהל פתוחה ומקבלת כל אחד, האם הארגון מנהיג מדיניות פתוחה ומקבלת. זהו הרושם הראשוני שהארגון מציג בעת שמגיעים אליו לקוחות, עובדים חדשים ובעלי עניין בארגון.

בפן הפנימי והסמוי אנו מדברים על ערכים, נורמות והאופי הארגוני של החברים בו אשר יוצרים ארגון בעל אופי מסוים והמדיניות בארגון. האם לדוגמא הארגון דוגל בשמירת קשר עם הלקוחות ותקשורת רחבה או מדיניות שאומרת שלקוח יוצר איתנו קשר ואנו לא פונים אליו כלל.

ישנה חשיבות רבה לתרבות הארגונית אשר מושרשת בעסק, לשינוי התרבות הארגונית, ולחידוד וחיזוק התרבות הקיימת. על מנת להצליח ולפעול לטובת התרבות הארגונית יש צורך בליווי עסקי ומקצועי לשם הטמעת או שינוי התרבות הארגונית, על פי מספר פרמטרים שיעזור להבנת התרבות הארגונית הקיימת והאם נכון יהיה לשנותה.

התרבות הארגונית משפיעה על היעדים של הארגון ומנחה את העובדים בו בצורת קבלת ההחלטות, היא יוצרת את הזהות הארגונית ואת תחושת הערך והמחויבות לאמונות ולערכים המשותפים. התרבות הארגונית מייצגת את הפן המנטלי של הארגון ואת מידותיו, בשונה ממבנה ארגוני המייצג פרמטר חושי ופיזי אשר ניתן למדידה.

מטרות תרבות ארגונית

המטרות של תרבות ארגונית נכונה הינם רבות ומגוונות, בין היתר תרבות ארגונית מבהירה לעובד מה מצופה ממנו בארגון, כמו אופן התנהלות ביחסי עבודה, בניית לוח זמנים לטובת סדרי עדיפויות על פי התרבות הארגונית בכל המצבים הפורמליים והלא פורמליים לשם קידום וחיזוק הארגון.

כמו להשפיע במודע על ההתנהגות בארגון והתרבות הארגונית הינה הכלי שבאמצעותו המנהלים יכולים להצליח להשפיע על התנהגות עובדי הארגון, זה משמש ככלי אשר יכול בצורה חכמה והומנית להשפיע על העובדים והארגון בצורה ודרך חיובית. כל עוד מתווה הדרך מודע לכוח השפעת מעשיו על העובדים הארגון והתרבות הארגונית.

דרכים לשמירת תרבות ארגונית

ישנם מספר דרכים לשמור על התרבות הארגונית הקיימת בארגון ומובילה אותו להצלחה, על מנת לשמר זאת צריך לתת את הדעת במספר פרמטרים:

ההנהלה: התנהגות המנהל ואופן קבלת ההחלטות של הדרג הניהולי, הדוגמה האישית ולויאליות שלהם לארגון, היושר והכנות האישית כלפי העובדים משפיעים ישירות על הדרך בה יתנהגו עובדי הארגון.

גיוס עובדים: במהלך ימי גיוס לארגון יש לבנות את אופיו ומקצועיותו הרצויה של העובד בקשת פרמטרים כמו מומחיות בתחום מסוים לו הארגון זקוק או יכולת העברת ידע בתוך המחלקות השונות בנושא התרבות הארגונית. ניתן יותר דגש על אופיו וערכיו כמו עזרה לזולת, אמינות, יושר, חריצות, עמידה ביעדים, חוסן אישי ונפשי, חברותיות ועוד, כל זה יתרום לחיזוק התרבות הארגונית של הארגון המגייס על מנת לגייס אנשים הדומים לו וחיזוק התרבות הארגונית.

ימי גיבוש: בימי הגיבוש בארגון אנו נתרכז בערכים ובתרבות הארגונית הרצויה, נוכל להעביר פעילויות וסדנאות אשר מחזקות את אופי התרבות הארגונית הרצויה אצלנו בארגון, עובדי הארגון יתחזקו ויטמיעו יותר את התרבות הארגונית ולפיה יפעלו בהמשך עבודתם המוצלחת בארגון.

שינוי תרבות ארגונית

הצורך בשינוי תרבות ארגונית יכול לעלות ממספר מצבים כגון שינוי המבנה הארגוני, קיצוצים, התייעלות, התרחבות, צומת עסקית ואסטרטגית, מתן שירותים חדשים, כל זאת ועוד יכולים להוביל את מקבלי ההחלטות בארגון לשינוי התרבות הארגונית הרווחת כיום ויצירת תרבות ארגונית חדשה.

חוקרים ואנשי ידע לא נחלקו בקושי הגדול לשינוי תרבות הארגונית, אם נחשוב עד כמה קשה לנו בתור אנשים עצמאיים לשנות הרגלים אז על אחת כמה וכמה שינוי תרבות שלמה בתוך ארגון. זה לא בא בקלות והדרך רצופה מכשולים אך בעזרת הכוונה טובה ויעדים קטנים על מנת לקצור הצלחות השינוי הינו אפשרי. השינוי צריך להיעשות בזהירות רבה על מנת לא לפגוע בעובדי הארגון. ישנם שלבים בדרך לשינוי התרבות הארגונית, על מנת לסבר את האוזן נביא מספר דגשים בשלבים הראשונים בשינוי תרבות ארגונית.

הדבר הראשון הוא פתיחות, חשוב להסביר לעובדים את הצורך בשינוי התרבות הארגונית ולמה אנו רוצים לשנותה. הדבר השני לשמוע את קולם של העובדים, חשוב מאוד לשמוע את מה שיש לעובדים להציע, את הצעות הייעול, השאלות, לעזור לעובדים להתמודד עם חוסר הוודאות לקראת שינוי התרבות הארגונית. הדבר השלישי למנות נציג מהעובדים, איתו נהיה בקשר ונעביר דרכו את המסרים הלאה לעובדים. שלב רביעי שלבים, אנו נפעל לפי תאוריית השלבים ונטמיע את התרבות הארגונית בשלבים, שלב אחר שלב לשם יצירת תרבות ארגונית חדשה ומותאמת לשינויים.

מפתחות GPS לעסקים ליצירת תרבות ארגונית חזקה וחיובית

תרבות ארגונית חזקה יוצרת בקרב העובדים תחושת הזדהות עם מטרות העסק, וכפועל יוצא משפרת ביצועים.

תן מקום של כבוד לעובדים ותיקים, מנוסים ומצטיינים.

אפשר לעובדים החדשים להתבטא, עודד אותם להשתלב וכוון אותם לפעול במסגרת התרבות הארגונית.

חדשנות הינה חלק מהותי מהתרבות הארגונית- עודד את העובדים להעלות רעיונות ולחדשות.

אנחנו ב- GPS לעסקים בעזרת המנהלים העסקיים שלנו יכולים לעזור לך באופן הנחלת התרבות הארגונית, ובמידת הצורך שינוי התרבות הארגונית לנכונה יותר בעסק הספציפי שלך, לעמוד נכון אל מול התלבטויות וחקירת התרבות הארגונית הקיימת. הניסיון שלנו כחברה אשר מלווה מאות עסקים מרוצים המנהלים עסקים בעלי תרבות ארגונית חזקה אשר משפיעה לטובה על עובדי העסק ומיומנים בחיזוק התרבות הארגונית.

כל עסק בשבילנו הוא בעל חשיבות רבה וכמו כן בכל עסק עובדים אנשים! האנשים המרכיבים את העסק שלך והתרבות הארגונית שלך הם המפתח להצלחה! עזרה וליווי מקצועיים יכולים לעזור לך לקדם את חיזוק או שינוי התרבות הארגונית ולקחת אותה מספר צעדים קדימה בדרך לתרבות ארגונית מוצלחת ועסק מוביל!

מאמרים נוספים שיכולים לעניין אותך…

תפריט