מודל עסקי – הבסיס של תפעול העסק

מודל עסקי מהווה תוכנית כוללת אשר מראה את האופן שבו העסק מניב רווחים בהווה או בעתיד ומייצר ערך, המודל העסקי מתאר את אופן יצירת ההכנסות- התהליך שבו נמכרים שירותים או מוצרים תמורת תשלום או ללא תשלום.

ישנם מספר צורות לקבלת התשלום עבור השירותים או המוצר, לדוגמא צורה ישירה: התשלום מתקבל מהלקוח ישירות עבור מוצר או שירותים. צורה עקיפה: התשלום אינו מתקבל ישירות מהלקוח והשירות הניתן ללקוח הוא חינמי, התשלום מתקבל מצד שלישי אשר משלם על המידע.

מודל עסקי ספציפי אינו משויך לתחום עסקי מסוים, ניתן להשתמש במודל מוצלח מענף אחד לטובת שיפור והצלחה עסקית גם בענף אחר, ניתן לשלב מודלים ולבצע אינטגרציה בין מודלים שונים המותאמים ליעדים שונים או אסטרטגיה שונה. בשביל ליצור זאת חשוב להכיר את המודלים העסקיים הקיימים ומה עלות תועלת מכל מודל עסקי שכזה או שילוב של כמה מהם יחדיו.

בשנים האחרונות התחדדה ההבנה שמודל עסקי הוא פרמטר קריטי להצלחה עסקית, מודל עסקי נכון וחכם יכול להפוך כל מיזם או עסק למצליחים ומכווני מטרה יותר מבעבר, ליווי ויעוץ עסקי והקמת תוכנית עסקית אשר מותאמת למידותיך ומטרותיך יכולים להביא את העסק מספר צעדים קדימה, גם מבחינת הסדר הארגוני וסדרי עדיפויות וגם הצלחה כלכלית רבה יותר ומניבה יותר תוצאות.

ישנם מספר מודלים אשר נהוגים כיום, המודלים המסורתיים הישנים והמודלים החדשניים.

מודלים עסקיים מסורתיים

מודל החנות: העסק קונה מוצרים במחיר סיטונאי ומוכר ללקוח במחיר קמעונאי. לדוגמא, המכולת הקטנה בשכונה ליד הבית.

מודל היצרן: ייצור המוצר ושיווקו ללקוח במחיר הגבוה מעלות הייצור. לדוגמא, מפעלים.

מודל הברוקר: תיווך בין גורמים בשרשרת המכירה תמורת ההפרש בין מחיר הקניה והמכירה או עמלת תיווך. לדוגמא מתווכי נדל"ן.

מודלים עסקיים חדשניים

מודל סכין הגילוח והתערים: מודל שהגיע מחברת הגילוח "Gillette". מכירת המוצר במחיר עלות (סכין גילוח) יחד עם מוצר משלים רווחי.

מודל הפרסום: הפקת תוכן אינטרנטי איכותי על בסיס קבוע על מנת ליצור תנועת גולשים באתר. הרווחים נובעים מהפרסומות המוצגות באתר.

מודל המנוי: מודל זה מעניק שירותים או מוצרים על בסיס קבוע ולאורך זמן תמורת רכישת מנוי.

מודל סחר במידע: מתן מידע אודות גולשים תמורת תשלום. לדוגמא, רשתות חברתיות.

אנחנו ב-GPS לעסקים מומחים בלהעניק לך את ההדרכה הנכונה ביותר לבניית מודל עסקי נכון ומקצועי. לאיתור ובניית תוכנית כוללת אשר מראה את יכולת העסק להפיק רווחים רצויים, לבדיקת מהם נקודות החוזקה והחולשה בעסק והבנייתו במודל העסקי. הניסיון שלנו כחברה אשר מלווה מאות עסקים מרוצים ובניית מודל עסקי אשר מותאם בדיוק לאופי העסק והשירותים הטובים המוצעים בו.

כל עסק בשבילנו הוא בעל חשיבות וכמו כן עזרה וליווי מקצועיים יכולים לעזור לך לקדם את פיתוח המודל העסקי ולקחת את העסק מספר צעדים קדימה לכיוון רווחי ויעיל הרבה יותר!

מאמרים נוספים שיכולים לעניין אותך…

תפריט