עבודת היועץ הארגוני

ההיצע רחב והשוק שופע יועצים ארגוניים, ואיך בעל העסק הקטן/הבינוני יבחר את מי שמתאים לו משפע שכזה?

כמו בכל דבר, ככל שהעסק הוא קטן יותר חשוב לנו לבחור יועצים ארגונים  שתהיה לנו איתם תקשורת וכימיה טובה על מנת שניתן יהיה להוביל שינויים, להנחיל תהליכים ולחולל תמורות.

כל היועצים הארגוניים למדו, הוכשרו לכך, באים מרקע דומה, חלקם מגיעים עם ניסיון עשיר יותר וחלקם פחות אבל לכולם, הכשרה דומה. הדבר היחיד שמבדל יועץ ארגוני ממשנהו הוא מיהו בן האדם שעומד מולי. האם הוא משדר יושרה ואמינות, האם הוא נראה מסודר ומאורגן, האם תקשורתי ונעים ועוד. יועצים ארגוניים בסופו של דבר יעבדו עם בעלי העסקים על סדר וארגון, פתרונות יצירתיים, תקשורת פנים ארגונית, ראייה אסטרטגית, חשיבה פיננסית, אסטרטגיה שיווקית, ועוד. הם ייכנסו לקרביים של העסק ויכירו אותו מכל הכיוונים –  לכן על היועצים הארגוניים להיות בהירים, ברורים, תקשורתיים, מסוגלים להקשיב, להבין ולראות את התמונה כולה כפי שהם בוחנים את פרטיה, עליהם להיות מסוגלים לראות קדימה, לבנות מודלים, ותהליכים בעזרת כלים שהביאו עימם וליישם אותם בהצלחה בעסק בבוא הזמן. 

אחריות גדולה מוטלת על כתפיהם של אותם יועצים ארגוניים. העיניים נשואות אליהם כמחוללי קסם, בהינף השרביט תוך אמירת המילים "הוקוס פוקוס", ישתנו סדרי העבודה והכל יתחיל לעבוד בצורה יעילה ורווחית יותר. כמובן שלא כך הם פני הדברים, מדובר בתהליך ארוך, הדורש הן מיועצים ארגוניים והן מבעל העסק ועובדיו להתגייס לתהליך, לקחת בו חלק, לשתף פעולה.

למעשה על יועצים ארגוניים להיות בעלי מודעות עצמית גבוהה, בדיוק כמו שנמדד פסיכולוג טוב, עליהם לדעת להפריד בין ההיגיון לרגש, עליהם להיות מסוגלים לקבל החלטות כואבות מאוד לעיתים בצורה יעילה וחד משמעית. עליהם לבוא בראש פתוח תוך הבנת החשיבות של בניית מערכת מבוססת אמון עם מנהל העסק, העובדים ולעיתים גם בעלי החברה, עליהם לדעת להוביל קבוצות עבודה ויחידים, הם אמורים לאבחן ולזהות בעיות וקשיים, לדעת האם הפתרונות שהם יציעו הם ריאליים לעסק. יועצים ארגוניים צריכים להיות מצוידים בידע רחב בכל תחום הפיתוח הארגוני, להבין בפיננסים, מיתוג, שיווק, ניתוח עסקי ואסטרטגי.

 הדבר החשוב ביותר בבחירת יועצים ארגוניים הוא לבדוק האם ישנה כימיה טובה, הבנה ורצון לפעול יחד, הם יבלו איתנו זמן לא מבוטל וחשוב להרגיש איתם בנוח. 

מאמרים נוספים שיכולים לעניין אותך…

תפריט